"KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"

Dąb Pamięci (l.mn. „Dęby Pamięci”) – dąb jako symbol „żywego pomnika” według zasady, że każdy posadzony Dąb Pamięci upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie przez NKWD. Mordu dokonano na 21 857 polskich obywatelach – jeńcach wojennych: oficerach Wojska Polskiego, oficerach i podoficerach Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Więziennej osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Idea Dębów Pamięci

Od 2008 r. Dęby Pamięci sadzono pomordowanym w ramach apelu o. Józefa Jońca SChP, prezesa Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza realizującego społeczny program „Katyń… ocalić od zapomnienia” – pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.  Idea sadzenia Dębów Pamięci zakłada cel społeczno-edukacyjny poprzez integrację środowisk szkolnych, społeczności lokalnych, w tym do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży w poczuciu przynależności do narodu i państwa.

9 października 2010 roku w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wielkopolskim w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej odbyła się uroczystość posadzenia siedmiu Dębów Katyńskich dla siedmiu ofiar zbrodni katyńskiej związanych z ziemią koźmińską.

Uroczystości posadzenia Dębów katyńskich były poprzedzone kilkumiesięcznymi przygotowaniami. W maju gmina Koźmin Wielkopolski wraz z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy włączyła się w ogólnopolski program edukacyjny „Katyń …ocalić od zapomnienia”, którego inicjatorem było Stowarzyszenie Parafiada z Warszawy. Wówczas zawiązał się komitet odpowiedzialny za pozyskanie certyfikatów i zorganizowanie tych uroczyści w składzie: Maciej Bratborski, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, Arkadiusz Zmyślony, Dyrektor Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy, Michał Pietrowski, kustosz Muzeum Ziemi Koźmińskiej, Daniel Szczepaniak, historyk, autor „Szkiców Koźmińskich”, Maria Lewandowicz, Prezes Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp., Elżbieta Rychlik, kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Justyn Zaradniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp. Marcin Ziętkiewicz, nauczyciel  z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy, Marianna Rychlik, członek TMKW, Agnieszka Szymańska, promocja miasta.

Siedem Dębów Pamięci – dla uczczenia pamięci siedmiu koźminian zamordowanych w Katyniu, Twerze i innych obozach na Wschodzie – posadzono uroczyście w sobotę 9 października przy Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy. Dzień wcześniej w sali widowiskowo – kinowej „Mieszko” młodzież szkół średnich i gimnazjum uczestniczyła w konferencji poświęconej tematyce Zbrodni Katyńskiej.

Dla uhonorowania pamięci kapitana Telesfora Synoradzkiego drzewo posadził jego bratanek Zenon Synoradzki. Anna Krzycka wraz z synem i wnukami posadziła Dąb Pamięci swojego ojca kapitana Edwarda Woronowicza. Również Dąb Pamięci poświęcony podporucznikowi Stanisławowi Majcherkiewiczowi zasadzili jego najbliżsi: bratanek Przemysław Majcherkiewicz i siostrzeniec Stanisław Jarczyński. Dąb dla uczczenia pamięci kapitana Bronisława Tetzlaffa posadził jego bratanek Zbigniew Lewandowicz i ksiądz kanonik Marek Spychała.

Burmistrz Maciej Bratborski i Justyn Zaradniak, Przewodniczący Rady Miejskiej uhonorowali pamięć podporucznika Józefa Marciniaka, prezesi wszystkich oddziałów TMKW – pamięć kapitana Władysława Sinieckiego, a młodzież – pamięć aspiranta Policji Państwowej Franciszka Gątowskiego.

Dęby zostały posadzone w kręgu, miejsce ich posadzenia wskazywały kamienie polne z tabliczkami, upamiętniającymi kolejnych bohaterów. W trakcie sadzenia drzew gimnazjaliści odczytywali sylwetki koźmińskich ofiar Katynia. Powagę tej chwili nadawały wiersze o tematyce katyńskiej, recytowane przez młodzież. Pod każdą tabliczką uczniowie złożyli zapalony znicz i czerwoną różę. Wszystkie posadzone dęby poświęcił ks. Marek Spychała.

Wzruszający fragment pieśni „Śpij kolego w ciemnym grobie” zagrany na trąbce przez Teofila Plutę był znakiem tego, że uroczystość posadzenia Dębów Katyńskich dobiegła końca.

Przez ostatnich 10 lat dębami katyńskimi opiekowała się młodzież Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy. Obecnie opiekę nad dębami przejęła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Opublikowano: 07 kwietnia 2020 14:53

Zdjęcia:

Wyświetleń: 65

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.