Polecenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia 10 marca 2020 roku -   polecenie_10032020_szkoly.pdf

POWIEDZ GRYPIE STOP!

Wiadomości o zdrowiu. Co warto wiedzieć o grypie?

CZĘSTO MYJ RĘCE

Wirusy grypy mogą żyć krótko na dłoniach. Dotykając różnych przedmiotów podając dłoń może dojść do przenoszenia wirusa. Myj ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund.

ZAWSZE UŻYWAJ CHUSTECZEK HIGIENICZNYCH

Noś przy sobie chusteczki higieniczne. Zasłaniaj usta oraz nos chusteczką kiedy kichasz albo kaszlesz, aby chronić innych przed zarażeniem się grypą.

ZUŻYTĄ CHUSTECZKĘ WRZUĆ DO KOSZA NA ŚMIECI

Pozbywaj się raz użytej chusteczki higienicznej w odpowiedni sposób. Upewnij się, że zużyta przez Ciebie chusteczka nie zagraża innym kontaktem ze znajdującym się na niej wirusem i znalazła się w koszu na śmieci, a nie obok niego.

JEŻELI NIE MASZ CHUSTECZKI KICHAJĄC ZASŁANIAJ NOS I USTA

Jeżeli nie masz chusteczki podczas kichania lub kaszlu zasłoń usta i nos rękawem w okolicy powyżej łokcia, a nie dłońmi. Jeśli kichniesz we własne dłonie - natychmiast je umyj!

ZOSTAŃ W DOMU, KIEDY JESTEŚ CHORY

Najbardziej zarażasz grypą, gdy poczujesz jej pierwsze objawy: nagły wzrost temperatury ciała, ból mięśni, ból głowy, ból gardła, kaszel dreszcze, osłabienie. Niekiedy pojawia się biegunka.

Kiedy myć ręce?

- przed każdym posiłkiem;

- po wyjściu z toalety;

- po powrocie ze szkoły, spaceru lub podwórka;

- po zabawie;

- po kontakcie ze zwierzętami;

- po kichaniu i kasłaniu, jeśli zakrywałeś ręką buzię, nos;

- oraz za każdym razem, kiedy ręce są brudne

Nie lekceważ grypy

Chroń siebie i innych; przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów - zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Unikaj kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą. Przebywaj w czasie wolnym na świeżym powietrzu, gdy poczujesz się źle powiadom o tym rodziców, opiekunów lub nauczyciela.

Artykuł został stworzony w celu informacyjno-edukacyjnym z wykorzystaniem informacji zawartych na stronach poniżej

Źródło:

Państwowa Inspekcja Sanitarna
www.gis.gov.pl
www.wsse.katowice.pl

Monika Mróz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.